breaking news

Att tillverka en 3D-Skrivare av ”teknikskrot”

december 14th, 2015 | by Linus Lundmark
Att tillverka en 3D-Skrivare av ”teknikskrot”
Elevprojekt
0

Mitt projekt handlar om att tillverka en fungerande 3D-Skrivare av återandvändningsbara material och till det minsta priset som går. Jag har arbetat med projektet under 15 lektioner(180min/Lektion) där jag har gjort en tidsplan och en elevlogg för vad som kommer hända och har hänt under projektet. Att jag valde att göra detta projekt är för att jag ville ha en större utmaning än vanligt och detta lät som den sortens projekt.

Material
3D-skrivaren är till största delen gjord av plexiglas och aluminium. Ramen/lådan som omger skrivaren är gjord av plexiglas för att man ska kunna se vad som händer i skrivaren och aluminiumet är till för att göra konstruktionen stabil, delvis från bl.a. stötar. Att jag har använt plexiglas är också för att man lättare ska kunna upptäcka eventuella problem då plexiglaset går att se igenom.

Elektronik

Elektroniken som används i 3D-skrivaren är följande:
Arduino MEGA
Extruder
x3 Stegmotorer
x3 Drivers (1 till varje stegmotor)
Nätadapter

Tidsplan

Vecka 36 – 38
Kort beskrivning av projektet
Tidplan
Materiallista
Verktyg

Vecka 39
Skapa presentation om projektet

Vecka 40
Genomföra presentationen
Vecka 41 – 45
Montera isär en färgskrivare, ta ut bl.a. motorer
skriva ut från skolans 3D-printer

119124140143147141

Vecka 46 – 47
Skriva ut smådelar från skolans 3D-Printer
158 162 165

Vecka 48
Skaffa fram plexiglas från SMF-Skylt som ska användas som ”lådan”/ramen till skrivaren.

Vecka 50
Arbeta med en slutpresentation

Vecka 51
genomföra slutpresentation

 

Lista av material och elektronik

Lasercut Acrylic x 1 (3mm) / 3mm thin wood board

bearing 603zz x 6
604uu (for extruder) x 1
bearing LM4UU x 12

Phillips Head M2.5 5mm x 10
Phillips Head M2 8mm x 6
Phillips Head M3 5mm x 16

Hex Screw M3 10mm x 15  (Måste beställas)
Hex Screw M3_12mm x 17  (Måste beställas)
Hex Screw M3 16mm x 5  (Måste beställas)
Hex Screw M3 22mm x 4  (Måste beställas
Hex Screw M4 10mm x 2
Hex Screw M4 8mm x 4
M3 nut x 17 

Rod 4mm 130mm x 2
Rod 4mm 140mm x 2 (Färdig)
Rod 4mm180mm x 2
M3 180mm x 1
M3 brass stud 6mm x 6
M3 washer 70.5 x 16  (
M3 washer 9*0.8( for belt bearing) x 6
M4 washer x 2

fastener 2.5mm x 22

stepper_28 x 3 (Max Current:0.5A) [SPEC]
stepper_42(For Extruder) x 1
pulley MXL 16T x 2
Coupling 3mm x 3mm x 1

Timing Belts MXL – 4mm x 1M (Y Axis 43cm, X Axis 47cm)

mega2560 ramps1.4 with 4 A4988 stepstick x 1 (http://www.aliexpress.com/store/product/4-x-Soldered-stepstick-A4988-pololu-motor-driver-with-heatsink-for-3D-printer-RepRap-Prusa-Mendel/110623_1515591811.html)
Micro switch (for endstop) x 3 (http://www.ebay.com/itm/10-pc-TEMCo-Micro-Limit-Switch-Long-Lever-Arm-SPDT-Snap-Action-CNC-home-LOT-/191248998291)
Extruder (mk8) x 1
e3dv6 x 1
PTFE OD 4mm ID 2mm L 60cm x 1
12V 6A Transformer x 1 (http://www.amazon.co.uk/JnDee-Supply-ADAPTER-Transformer-Powering/dp/B0086DE6FI)

 

DETTA PROJEKT ÄR EJ FÄRDIGT. Jag kommer att arbeta mer med detta projekt under nästa termin.

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *